Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Kombi / Kombi Su Basınç Yükselmesi Artması Çözümleri

Kombi Su Basınç Yükselmesi Artması Çözümleri

Su basıncı Yükselme Artması

Kombi Su Basınç Yükselmesi Artması Çözümleri Bildiğiniz gibi sıvılar, metaller, gazlar ısındıkça genleşirler. Hacimleri büyür. Bulundukları kapalı ortamdan dışarı taşıp geniş alana yayılmak isterler.

Kombilerin içinde ısınarak peteklerin izde dolaşan suyun da bir genleşmesi olmak zorundadır.Çünkü suyu, brülörün üstündeki esanjörde ısıtarak istediğiniz dereceye ulaştırmak kolay iş değil.Sonuçta kombi su devresi kapalı bir sistemdir.Açık sistem değil.

İşte kombilerde aşırı ısınmadan kaynaklanan genleşmeyi kontrol altına alıp devreye yani tesisatınızı, peteklerinize ve kombideki parçalara zarar vermemesi için GENLEŞME TANKI(KABI) denilen bir tank monte edilmiştir.

Kombi Su Basıncı Neden Artar ?

Bu Genleşme Tankı‘nın iç yapısına bakacak olursak bir futbol topunun içine topu ortadan ikiye ayıracak şekilde bir membran (şambrel) koyduğumuzu farzedelim. Yarısında azot yarısında su olduğunu farz edelim.İşte genleşme tankını kafanızda bu şekilde canlandırabilirsiniz.

Sisteme giden suyun bir miktarı bir boru aracılığı ile genleşme tankınada gider (ortalama 8 lt).Tankın diğer tarafındaki azot, membranın diğer tarafına sistemden gelen sıcak suya yastık görevi yapar.Yani sıcak sudan dolayı oluşan genleşmeyi , membranın diğer tarafındaki azot dengeler ve bu sayede sistemde ısıdan dolayı oluşan aşırı genleşme ortadan kalkmış olur.

Kombinin Su seviyesi Kendiliğinden yükseliyor

Kombinin Su seviyesi Kendiliğinden yükseliyor sorusunda Unutulmaması gereken bir dipnot vardır ki halkımız bunu hep küçük görüp ihmal etmiştir.Servisler,bayiler müşterileri her defasında kombilerinize her yıl bakım yapılması gerekir diye uyarırlar.Haklıdırlar.Çünkü genleşme tankının içindeki azot ortalama 1 veya en fazla 2 yıl idare edebiliyor.Sonrasında ise genleşme tankının içinde azot kalmadığı için membran tankın metal yüzeylerine yapışıp yırtılmalara sebeb oluyor. Buda kombinizi kış konumuna aldığınızda derece biraz yükselmeye başladığında su basıncınızın aniden artmasına ve emniyet ventilinden tahliye olmasına sebep oluyor.

Kombi Su Basınç Yükselmesi Artması Bazende genleşme tankınızın azotu tam ,membranında yırtık ,yıpranma veya delik olmamasına rağmen su basıncınız hala ani yükselmeler gösteriyor olabilir. Bunun çeşitli sebepleri vardır.

Eğer kombi tek esanjörlü kombi ise ana esanjörde iç kaçak vardır.Sıcak su hattından tesisat hattına su sızdırması vardır.Ana esanjörün kesinlikle değişmesi gerekir.

Su doldurma vanası bozuk olabilir, tam kapatmıyor olabilir.Değiştirilmesi gerekir.

Eğer çift esanjörlü kombi ise plaka esanjörde iç kaçak vardır. Sıcak su hattından tesisat hattına su sızdırıyordur. Kesinlikle değişmesi gerekir. Bu arızaların çözümü için en yakın teknik servisi çağırmanız gerekecektir.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları ; BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları ve açıklamalarını hazırladığımız makalemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi