Anasayfa / Kombi / Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir
Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir

Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir

Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir , yalnızca çalışmayan bir radyatörünüz varsa, karşılaşabileceğiniz sorunlara bir göz atacağız. Diyelim ki, on rad’la dolu bir evin varmış ve bu odalardan birine sıcak gelmeyecek bir radyatör var.Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir?

Isınmayan Petek Radyatör Nasıl Düzeltilir

Genellikle tesisatçıyı aramak zorunda kalmadan aslında gerçekten basit bir çözüm ve kendiniz yapabileceğiniz bir çözüm olduğunu göreceksiniz. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimizi görelim.

Isıtıcının içeri girip çıkacağı bir radyatöre iki uç vardır. Kilit koruması genellikle dönüş tarafında geri kazana dönük olduğundan, radyatör ısınmıyorsa yapmanız gereken ilk şey kendinize ayarlanabilir bir anahtar veya bir tutma kolu yerleştirmek ve kilit sızdırmazlık vanasını bir tam tur açtırmaktır .

Şimdi, radyatörün diğer ucuna gidin ve eğer bir termostatik radyatör vanası (TRV) varsa (İngiltere’de çoğu radyatörde bulunur), tamamen açık konuma getirildiğinden emin olun.

Bir tarafında kilitleme camı açtıysanız ve diğer ucundaki TRV radyatörü ve radyatör hala ısınmıyorsa, daha sonra radyatör TRV kafasını çıkarın. Kafayı çıkardıktan sonra, TRV pimini açığa çıkartacak ve radyatör vanasının çalışıp çalışmadığını göreceksiniz.

Şimdi çoğu zaman bu kapanma pozisyonunda sıkışabilir. Bu sorunu çözmek için iğneyi vurmak için hiçbir şey kullanmayın, bunun yerine, bir takım tutma yerleri tutun ve onu serbest bırakmak için iğneyi yukarıya ve aşağıya doğru kıpırdatın. Düzgün bir şekilde çalıştıktan sonra, pimin kendi başına yukarı ve aşağı gittiğini görmelisiniz.

Bir kez pimi kurtardığınızı hissederseniz, tekrar takılmasını önlemek için pim milinin etrafına biraz yağlayıcı püskürterek temizleyin.

Bunlar, çalışmayan bir radyatör bulunduğunda kapsayacakları ilk iki puan. Eğer hepsini yapmış olsaydınız, kilit siperinizi açtınız, TRV’yi açtınız ve pimi boşalttınız ve hala radyatörden herhangi bir ısı veya akış almıyorsunuz, o zaman muhtemelen yapabileceğiniz başka bir şey var: bir ev sahibi, ancak yine de oldukça gelişmiş.

Petek Isınmıyorsa Nasıl Düzeltilir

Yapılması gereken ilk şey termostatik radyatör vanasını kapatmak ve kilit siperini kapatmaktır. Daha sonra küçük bir havlu alın, hava tahliye vanasının altına koyun ve kanamayı bir radyatör anahtarı ile açın. Bu, radyatörde bulunan herhangi bir basıncı yok edecektir, çünkü her iki supap da kapandığı için artık radyatörün içine su girememektedir.

Basınç tamamen tükendiğinde yapılacak bir sonraki iş, hava ile şişirilmiş tertibatın kendisini tamamen çıkarmak ve normal bir bahçe hortumu takmanızı sağlayacak bir bağlantı koymaktır. (½ inç erkekten 15 mm’ye sıkıştırma ile 15 mm’lik bakırdan küçük bir sap daha iyidir)

Ardından ısıtma sistemini kapatın, bahçe hortumunun ucunu dışarı doğru çekin ve termostatik radyatör vanasını açın. Ne olacağı, radyatörün üstünden dışarı doğru geniş bir su gövdesi, hortumunuzdan aşağıya doğru bahçeye ineceğiniz oluyor.

Bunu yapmanın nedeni potansiyel olarak hava yastığı olabileceği için radyatörle ilgili kalan sorundur. Akış tarafını termostatik radyatör vanası üzerinden yıkamak, sıkışan havayı dışarıya doğru iter.

Unutmayın, herhangi bir havayı dışarı attığınızda, eğer basınçlı bir sisteme sahipseniz, doldurma halkası üzerindeki basıncını artırın. Veya basınçsız bir sisteme sahipseniz, otomatik olarak dolduracağından endişe etmeyin.

Hava salyangozlarını çıkardıktan sonra termostatik radyatör vanasını kapatmanız ve aynı şeyi kilit korumasıyla yapmanız gerekecektir. Ayrıca hortumunuzu çıkarın ve radyatörü havayla havaya kaldırın, böylece normale dönün. Radyatörü tekrar açın ve herhangi bir şansla radyatöre akan bir miktar ısı almalısınız.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları

BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları ; BAYMAK BAXİ Merkezi Arıza Kodları ve açıklamalarını hazırladığımız makalemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi