Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Klima / Klima Kokularını Belirleme Giderme
klima kokusu

Klima Kokularını Belirleme Giderme

Klima Kokularını Belirleme Giderme : Klima HVAC Kokularını Belirleme, Eleme ve Kontrol Etme

Klima Kokularını Belirleme Giderme Evinizdeki HVAC ünitesi en çok kullanılan aletlerden biridir ve çalışmadığında rahatsız edici ve rahatsızdır. Neyse ki, servise ihtiyaç duyduğunda işaret verme konusunda oldukça iyidir. Birçok ev sahibinin fark ettiği en önemli şeylerden biri, üniteden gelen kötü aromalar. Bir koku sorunu, tamiratın pahalı olacağı anlamına gelmez. Birlikte kalıp yaratan kirli hava filtresi veya yoğunlaşma olabilir.

Klima Kokularını Belirleme Giderme Kokuyu giderirken diğer duyularınızı da kullanın. Çalınmak ya da çalmak için dinleyin. Toprağa veya ait olmayan diğer sıvıların fazla su arayın. Çoğu zaman, kokular tehlikeli değildir, sadece sisteminizin servise ihtiyaç duyduğuna işaret eder. Bununla birlikte, çürümüş yumurta veya gaz gibi bazı kokular daha ciddi. Elektrik, yanan bir koku veya gaz kokusu yaşıyorsanız, üniteyi kapatın ve HVAC teknisyeninizi hemen arayın.

Klima kokusu ve ne gösterdikleri

Elektriksel Kokular

HVAC ünitesi aşırı ısınmış gibi kokuyorsa, çok iyi olabilir. Sorunu teşhis etmeden önce ünitenizi kapatın. İlk önce, hava filtresini kontrol ederek çok kirli olup olmadığını kontrol edin, çünkü bu hava akışı kısıtlayabilir ve elektrikli ısıtıcıları aşırı ısınabilir. Hava filtresi sorunu değilse, ana şalterdeki elektriğin kapalı olduğundan emin olun. Profesyonel bir klima teknisyeni sorunu kontrol etmeli ve onarım yapmalıdır. Klima Kokularını Belirleme GidermeElektrikli bir koku, tipik olarak motor veya kablo bağlantıları içindeki bir problemdir. Bu maddelerden herhangi birini düzeltmeye çalışmak ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Sonbaharda, ısıtıcının ilk birkaç kez yanıp tutuşması, elektrikli ve tozlu kokularan yanan bir koku yayabilir. Isıtıcınızı kapattıysanız, bu kendi başına kaybolacak bir problem olabilir. 20-30 dakika verin ve kokunun tükenip işemediğine bakın. Öyle olursa, muhtemelen sadece toz yanıyordu. Devam ederse, HVAC teknisyeninize başvurun.

Çürümüş Yumurta Kokusu

Evinizde herhangi bir çürümüş yumurta olmadığı sürece, çürümüş yumurta veya kükürt kokusu muhtemelen doğal gaz kaçağına işaret eder. Tek başlarına olsa da, doğal gaz kokusuzdur, çoğu yardımcı program sağlayıcıları insanları bir sızıntıyı uyarmak için aroma ekler. Bunu hafifçe çekme. Pencereleri evinize açın, derhal evden çıkın, sonra gaz şirketini arayın.

Gaz Kokusu

Klima Kokularını Belirleme Giderme Bazen, ısıtıcıyı ilk kez açtığınızda, gazın yanıyor gibi kokabilir. Yaz boyunca toz, ısı eşanjöründeki HVAC’ye yerleşir. Fırın açıldığında, toz yanar. Koku, havalandırma deliklerinden gelmiyorsa, büyük olasılıkla boru bağlantısında veya cihazın içinde bir sızıntı olabilir. Bu sorunu çözmeye çalışmamalısınız. Sızıntıyı bulmak ve onarım yapmak için HVAC teknisyeninizi arayın.

Küf veya Küflü Koku

Muhtemelen HVAC sistemlerinin en yaygın rahatsızlığı küf veya küf gibi bir koku. AC çalışırken ünitede çok yoğunlaşma var demektir. Nem düzgün bir şekilde boşalmazsa kanallara kaçabilir ve küfe neden olabilir. Kalıp oluşumunun nerede olduğunu bulmak ve temizlemek sorunu çözecektir. Bir HVAC teknisyeni sorunu idare edebilecek ve tekrarlamayacağından emin.

Not: Küf ve küf kokuları birimi ciddi olan sorun değildir, ancak zayıf hava kalitesi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu riskini arttırır. Onarım yapmak için beklerken üniteyi kullanabilmenize rağmen, ailenizin sağlığı için onarımları ertelememelisiniz.

Yağ Kokusu

Yağ kokusu iki şeyden birinden gelir. Önce bir yağ kaçağı olup olmadığına bakın. Yağ görürseniz, tank, yağ hattı veya filtredeki bir bağlantı parçasını sıkmanız yeterlidir.

Bu tehlikeli bir mesele olmasa da, nitelikli bir onarım teknisyeni tarafından halledilmesi gerekir. İlk 24 saatlik çalışma süresince yeni bir fırın yanan kokuyu yayabilir ancak kokusu ötesinde devam ederse üniteyi kuran profesyonelleri aramanız gerekir.

Eğer yağ görmüyorsanız, muhtemelen problem muhtemelen yağ brülörünün düzgün çalışmamasıdır. Bununla birlikte, tıkanmış bir brülör veya kötü yakıt pompası gibi yağ yakıcının arızalanmasına neden olabilecek birçok şey vardır. Kurum ve duman için izleyin ve olağandışı sesler dinleyin . Bunlar, servis teknisyeni tarafından onarılması gereken daha ciddi bir problem olduğunu gösterir.

Sadece bir sorunu gösteren kokular değil. Ünitenin yakınındaki su birikintileri de sorunlu olabilir. Eğer görürseniz sizin İç üniteden sızıntı suyu onun kaynağına su iz olabilir olmadığına bakın. Ünitede bir sızıntı olabilir, fazla yoğunlaşma veya yalıtım köpüğünde bir yırtma olabilir. Su havuzuna neden olan neyi bilmiyorsanız teknisyeninizi arayın.

Klima Kokusu ile Çalışma

Birçok HVAC ünitesinin daha fazla koku yaratmasının ortak bir nedeni, evlerin günümüzde sık sık havanın gerekli havalandırma olmadan inşa edilmesidir. Bu ünitenin yanması için havanın tükenmesine neden olur. Birçok ev sahibi için kötü HVAC kokularının başta gelen nedeni budur ve bu durum iç hava kalitesi ile ilgili kaygılar uyandırır.

Kapalı hava kalitesi sorununun bir başka göstergesi de kirli çorap kokusu. Bu koku klima ünitesinden gelse de, aslında sorun olan ünite değildir. Büyük olasılıkla, organik materyal büyümesini önlemek için yeterince yüksek bir sıcaklığa ısıtılmamıştır.

Birçok ünitede, ısı eşanjörü organik materyali öldürür, ancak ısı pompalarına sahip olanlar bu sıcaklıklara ulaşmaz. Sporlar ve kalıp ısı kanalları vasıtasıyla havaya bırakıldığında, düşük kaliteli hava üretir. Bir HVAC teknisyeni sorunu teşhis edebilir ve çözüm öneride bulunabilir.

Hava filtresini üreticinin talimatlarına göre değiştirdiğinizden emin olun. Sizin var profesyonel bir teknisyen tarafından her yıl denetlenen HVAC sistemi ünitesinde hatalı kablolama, gevşek veya aşınmış kemer ve genel aşınma aramaya. Bir sahip olarak yıllık hizmet , size ne HVAC ünitesi öncesinde mevsim için hazır olduğundan emin olmak için geleni yaptık huzur vardır.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Sharp Klima Arızaları Soru Ve Cevapları

Sharp Klima Arıza Ve Sorunları Sharp Klima Arızaları Soru Ve Cevapları Sharp AF-S60FX klima sorunlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi