Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Ev Aletleri / Mikrodalga Fırın Isıtmıyor

Mikrodalga Fırın Isıtmıyor

Mikrodalga Fırın Isıtmıyor, bu yazımızda mikrodalga fırınınızın ısıtmamasına neden olabilecek sorunları derledik.

Diyot

Mikrodalga Fırın Isıtmıyor, diyot, transformatörün A / C güç çıkışını D / C’ye çevirerek gerilimi yaklaşık 5,000 volta ikiye katlar. Bu yüksek voltaj, gıdayı ısıtmak için magnetrona güç sağlar. Diyot yanıyorsa, magnetron çalışması için yeterli voltaj almaz ve mikrodalganın ısınmasını engeller. Diyot başarısız olduğunda, çoğunlukla gözle görülür biçimde yanar.

Kapak Anahtarı

Çoğu mikro dalgada üç veya dört kapı anahtarı vardır. Mikrodalga kapısı kapandığında, kapının düzgün kapatılmasını sağlamak için kapı anahtarları sırayla harekete geçer. Kapak anahtarlarından birinde arıza oluşursa mikrodalga başlamaz veya ısı alınmaz. Kapı anahtarlarının herhangi birinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarın süreklilik açısından test edilmesi için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarlarından herhangi birinde süreklilik yoksa değiştirin.

Magnetron

Magnetron, gıdayı pişiren mikrodalga frekansını üretmek için yüksek gerilim, yüksek akım DC gücü kullanır. Magnetron yanarsa, mikrodalga ısı vermez. Magnetron tamir edilemez eğer magnetron yanarsa, değiştirmelisiniz.

Mikrodalga Fırın IsıtmıyorYüksek Gerilim Kapasitör

Yüksek voltaj kapasitörü, transformatörün çıkışını DC voltaja dönüştürmek ve çıkış voltajını iki katına çıkarmak için yüksek gerilim diyodu ile çalışır. Kondansatör yanarsa, tüm yüksek voltaj devresi düzgün şekilde çalışmayı durdurur ve mikrodalga ısı vermez. Yüksek voltaj kapasitörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için test etme kapasitesine sahip bir VOM ölçer kullanın.

Yüksek Gerilim Trafosu

Mikrodalga fırınlar, gıdayı pişiren enerjiyi yayan magnetron antene güç sağlamak için çok yüksek voltaj üretirler. Yüksek gerilim trafosu bozulduğunda, genellikle ark olur ve yanan bir koku oluşur.

Isı Sigortası

Termal sigorta, mikrodalga aşırı ısınırsa elektriği keser. Termal sigortanın patlamış olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Isı sigortası sıfırlanamaz – sigorta atılırsa değiştirilmesi gerekir.

Termoprotektör

Aşırı ısınırsa, termo koruma mikrodalga gücünü keser. Termik koruma devreye girerse, mikrodalga başlamaz veya ısıtamaz. Termik koruyucu cihazın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Thermoprotector sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol paneli arızalı olabilir. Kontrol panoları genellikle kontrol panelini değiştirmeden önce yanlış tanılanır, daha sık arızalı olan parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlediyseniz, ana kontrol panelini değiştirin.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Saç Kurutma Makinesinin Koku Yapma Sebepleri

Saç Kurutma Makinesinin Koku Yapma Sebepleri

Saç Kurutma Makinesi Yanık Kokusu Saç Kurutma Makinesinin Koku Yapma Sebepleri Elektriğin makine içindeki yaylarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi