Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Elektronik / Nat Türü Kısıtlamalar Yüzünden Erişilemiyor

Nat Türü Kısıtlamalar Yüzünden Erişilemiyor

Xbox One Çoklu Oyunculu Nat Çözümü

Nat Türü Kısıtlamalar Yüzünden Erişilemiyor Xbox One cihazınız Xbox Live’a bağlanabiliyor fakat bir oyunda ya da grupta çevrim içi  arkadaşlarınızı duyamıyor musunuz? Ya da bir çok oyunculu oyuna ev sahipliği yapamıyor veya katılamıyor musunuz? Böyleyse Ağ Adresi Çevirisi (NAT) ile ilgili bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz. Birkaç soruya cevap verin ve biz de sorunu çözmeye çalışalım.

Nat Türü Kısıtlamalar Yüzünden Erişilemiyor ise Öncelikle, mevcut NAT türünüzü kontrol etmek istiyoruz. Bunu yapmak için:

  1. Kılavuzu açmak için Giriş ekranında sol tarafa gidin.
  2. Ayarlar’ı seçin.
  3. Tüm Ayarlar’ı seçin.
  4. ’ı seçin.

Ağ ayarları ekranında, Geçerli Ağ Durumu’nun altındaki orta sütunda NAT Türü alanı size mevcut NAT’nizi gösterir.

NAT neden önemlidir?

NAT türünüz, diğer oyuncuların NAT türü ile birlikte çok oyunculu oyun veya grup sohbetini başarılı bir şekilde kullanıp kullanamayacağınızı belirler. Aşağıdaki tablolar, NAT türleri arasındaki farkları ve NAT türünüze göre kiminle çok oyunculu oyunlar oynayabileceğinizi, kimi bir grup sohbetinde duyabileceğinizi göstermektedir.

AÇIK NAT

ORTA NAT

KATI NAT

KULLANILAMAYAN NAT

Diğer kişilerle sohbet etmenin yanı sıra, kendi ağlarında herhangi bir NAT türüne sahip olan kişilerle çok oyunculu oyunlara katılabilir ve bu oyunlara ev sahipliği yapabilirsiniz. Bazı kişilerle sohbet edebilir ve çok oyunculu oyunlar oynayabilirsiniz ancak diğerlerini duyamayabilir veya onlarla oynayamaya bilir ve normalde bir karşılaşmanın ev sahibi olarak seçilmezsiniz. AÇIK NAT türü olan kişilerle sohbet edebilir ve çok oyunculu oyun oynayabilirsiniz. Karşılaşmanın ev sahibi olarak seçilemezsiniz. Xbox Live’daki bazı oyunlar için grup sohbetini kullanamazsınız veya çok oyunculu oyunlara bağlanamazsınız.

Çok oyunculu oyunla ilgili sorununuzu çözmek için denediğimiz her çözümden sonra NAT türünüzü yeniden kontrol etmeniz gerekir. NAT türünüzü yeniden test etmek için:

  1. Oyun kumandanızın ortasındaki Xbox düğmesine  basarak kılavuzu açın.
  2. Kılavuzda sağa kaydırarak Sistem alanına gidin
  3. Ayarlar’ı seçin.
  4. ’ı seçin.
  5. Ağ Ayarları’nı seçin.
  6. NAT Türünü Test Et’i seçin

Test tamamlandıktan sonra NAT türünüzün sonuçlarını Bu kadar bölümünün hemen altında görebilirsiniz. NAT türünüz artık Açık ise Devam’ı seçip Ağ Ayarları giriş sayfasına geri dönebilirsiniz. Açık değilse ve sorunlarını gidermeye devam edecekseniz sonraki adımı denerken konsolunuzu bu ekranda bırakmak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, yeniden test etmeye hazır olduğunuzda NAT Türünü Test Et’i seçebilirsiniz.

Not: NAT türünüz Orta NAT ise ve ev ağı cihazlarınızı yeniden başlatmadan NAT türünüzü hemen yeniden test etmek isterseniz ağınız Açık değilse bile konsolunuzun bir Açık NAT gösterdiğini belirten bir hatalı pozitif sonuç görebilirsiniz. Bu hatalı pozitif sonucun nedeni, ağ cihazınızın önceki teste göre o bağlantı noktasıyla zaten eşlenmiş olmasıdır. İlk olarak ağ cihazlarınızı yeniden başlatma, doğru bir test sağlamanın tek yoludur.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Elektronik Kart Tamiri

Elektronik Kart Tamir Elektronik Kart Tamiri firmamız, elektronik kart tamiri konusunda kurumsal hizmet anlayışıyla ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi