Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Beyaz Eşya / Ocak Gaz Enjektörlerini Nasıl Değiştirebilirim ?

Ocak Gaz Enjektörlerini Nasıl Değiştirebilirim ?

Bu yazıda, bir ocak gaz enjektörlerini veya gazlı pişiricinizin nozullarını nasıl değiştirebileceğinizi gösteriyoruz. Bu işlem 5 kolay adımda gerçekleştirilir ve 30 dakika sürer:

 1. Brülör kapağını ve brülörü sökün
 2. Kapak plakasını çıkarın
 3. Enjektörleri çıkarın
 4. Yeni enjektörleri takın
 5. Birincil hava akışını ayarlayın

Ocak Gaz Enjektörlerini Nasıl Değiştirebilirim ?


Başlamadan önce

Zaman: 30 dk.

Zorluk: 3/5

Yedek parça fiyatları: Tam bir enjektör seti için yaklaşık 20 €

Gerekli araçlar ve parçalar: küçük düz tornavida, boru anahtarı, koruyucu eldiven, gaz sobası ve ocak enjektörleri


Ocak enjektörlerini ne zaman değiştirmeli

Enjektörler, ortada delinmiş altıgen bir vida şeklinde küçük pirinç parçalardır; ya civatalı veya yerine kilitlenmelidirler.  Bu enjektörler veya nozullar, brülöre gaz akışının düzenlenmesini sağlar. Açıklığın çapı, brülörün gazına, boyutuna ve kapasitesine göre değişir ve değişir. G30 / G31 enjektörleri bütan veya propan gazı, doğalgaz için G20 enjektörleri için kullanılır.

Pratik bilgiler
Enjektördeki sayı, milimetrenin yüzüncüsinde açıklığın çapını gösterir. Şişelenmiş gaz enjektörleri doğalgazdan daha küçüktür. Elinizdeki enjektörlerle kese aldıktan sonra, hangisinin değiştirileceğini bilmek her zaman kolay değildir. Ancak, bütan / propan gazı ile şehir gazına geçiş yapmak için sadece 1.5’lik bir çarpma ile çarpmanız ve bir gaz sobasını doğalgazdan
şişelenmiş gaza dönüştürmek için 1.3’e bölmeniz gerekir. Lütfen bu bilgilerin mutlak hassasiyetle geçerli olmadığını unutmayın: Örneğin, 76 olarak işaretlenmiş bir nozul, 70, 75 veya 80 ile işaretlenmiş bir tane ile değiştirilebilir.

Çoğu gaz sobası ve gaz plakası, doğal gaz enjektörleriyle (eskiden şehir gazı) beslenir. Ancak aynı gaz için tasarlanmamış bir cihazı hareket ettirir veya satın alırsanız, enjektörlerin (ve gaz hortumunun) değiştirilmesi gerekli olacaktır:  Güvenliğinizle oynamayın! 
Şüphe edildiğinde, bazı belirtiler muhtemelen enjektörleri değiştirmeniz gerektiğini gösterir:

 • Gaz sızıntısı (koku) – Ağızlığı vidalandığında veya yerine oturduğunda düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
 • brülör alev (enjektör bloke olmadığından emin olduktan sonra) ‘dir itibaren
  temizlemek için enjektör için, bir diş fırçası ya da bir iğne kullanabilirsiniz; Ama deliği genişletmemek için dikkatli ol!
 • Alev brülörden yükselir, tıslama, sarı-turuncu veya yeterli değil
Ocağınız silindir gazına bağlıysa ve artık ateşlenemiyorsa, gaz seviyesini kontrol edin ve şişedeki regülatöre basın (basma düğmesi veya hafifçe vurma).

Enjektanlar plaque de cuisson à gaz dökün

Gaz enjektörlerini bir ocak veya ocakta değiştirin

Güvenlik Bilgileri
Gaz silindirlerini bir binada saklamak kesinlikle yasaktır. Başlamadan önce, pişirme cihazınıza giden gaz kaynağını mutlaka kapatın. Tek yapmanız gereken gaz tüpünüzün musluğunu veya dairenize gaz beslemesini açmaktır. Cihazınızı şebeke elektriğiyle beslendiyse, elektrik prizinden çıkarmayı unutmayın. Ellerinizi eldivenlerle koruyun.

Brülör kapağını ve brülörü sökün

Brülör kapağını, bazı durumlarda ocaktaki brülörü alın.

 • Kapak plakasını çıkarın

Bu genellikle hikayenin en zor kısmıdır: Sabitleme sistemleri ocak modeline göre değişir. İşte en önemlileri:

 • Bir tornavidayla bağlanan küçük yaylı cıvatalar (ön)
 • Bir tornavida ile preslenmiş plaka boyunca klipler
 • Brülör kapakları veya kapak halkalarının altında vidalayın
 • Regülatör düğmelerinin arkasındaki gizli vidalar

 

 • Adım: Enjektörleri çıkarın

Cıvatalı enjektörler için 9 mm’lik bir boru anahtarı kullanın veya brülör borusunun ucundaki nozulu çekin.

Doğru enjektörlerle değiştirin

Enjektörlerin eklerine bağlı olarak, bunları vidalayın veya yerine oturtun. Enjektörlerin çapına dikkat edin. 
Snap-enjektörleri üzerindeki küçük siyah O-ringi unutmayın ve çok sıkı değil (mühürleme olmadan) vida enjektörlerini sıkın!

Bunu biliyor muydun? 
Satın aldığınız enjektör setinde bir veya daha fazla kalıntı ile sonuçlanırsanız, endişelenmenize gerek yoktur, bu setler birçok model içindir ve çoğu zaman gerekli parçalardan daha fazlasını içerir.

Ana hava akışını ayarlayın

Enjektörleri değiştirdiniz, şimdi sadece her brülörün ayarlanması gereken temel akış. Bunu yapmak için, halkayı brülörün etrafında hareket ettirmek için kullanılan küçük vidayı vidalamak veya çıkarmak için küçük bir düz tornavida kullanın.

Sadece musluklarınızın minimum konumunu ayarlamanız yeterlidir. Bunu yapmak için küçük bir tornavida alın ve kolları çıkarın. Horoz ekseninde küçük bir pirinç vidadır. Sobayı tutuşturun ve en düşük ayara getirin. Daha sonra küçük pirinç vida ile akışı düzenleyin. Dikkatli olun, parmaklarınızı musluğu sabitlemek için kullanılan Phillips vidalarından uzak tutun (sızıntı riski). Bitti. Artık gaz kaynağını gaz sobasına veya ocak gözüne açabilir ve gerekirse cihazı tekrar şebekeye bağlayabilirsiniz.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Çamaşır makinesi su sızıntısı

 Çamaşır makinesi sızıntı 5 onarım ipuçları Çamaşır makinesi sızıntı su sızıntısı çamaşır makinesinin sızabileceği birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi