Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Beyaz Eşya / Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ?

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ?

Fırın kapısı kapanmıyor?

 • Mühür aşınmış veya kaymıştır
 • Menteşeler yıpranmış veya paslı
 • Kapıyı kapatmak kir yüzünden engellenir
 • Kapıyı kapatmak bir nesne tarafından engellenir
 • Piroliz işlevi açık (kendi kendini temizleyen fırınlar)
 • Fırın kapısı kilitleniyor
 • Kapı, fırın bileşenleri tarafından bloke edilir

Fırın nasıl çalışır?

Bir fırın veya ocak, kızartma, pişirme ve yemek pişirmek için farklı bileşenlerden oluşur. Farklı hacimli, birkaç dirençli ve ısıtma türüne (konveksiyon, konveksiyon, ızgara, vb.) Bağlı olarak kapalı bir pişirme haznesi içerir. Optimum ısıtma için fırın mükemmel şekilde yalıtılmış olmalıdır. Bu amaçla, yan ya da dikey kapı açıklığına sahip fırınlar conta ile donatılmıştır.

Zamanla, fırın kapağındaki conta aşınabilir. Bu durumda, fırının izolasyonu artık garanti edilmez ve rezistansların ürettiği ısı fırından kaçar. Fırın kapağının kaba kullanımıyla bile, conta normal konumundan hareket ettirilebilir.

Pratik Bilgiler
Kapı contalarının çok çabuk aşınmasını önlemek için, zaman zaman doğru şekilde oturduklarını ve ısıtma elemanlarıyla temas etmediklerini kontrol ediniz.

Menteşeler yıpranmış veya paslı

Menteşeler fırın ya da ocağın açılmasını kolaylaştırmak küçük metal eklem vardır. Onların asıl amacı, aniden aşağı katlanmamak için kapıyı tutmaktır. Menteşeler paslı ise fırını açıp kapatabilirler. Bir delici yağ veya yağlama yağı düzenli kullanımı, menteşeler iyi durumda tutulabilir.
 • Kapıyı kapatmak kir yüzünden engellenir

Kırıntı, yağ veya fırın yağ kalıntıları şeklinde kontaminasyonlar fırın duvarına yapışabilir ve kapanma mekanizmasını engelleyebilir.

Bunu biliyor muydun?
Piroliz fonksiyonu olan fırınlar kendilerini temizleyebilir. Bununla birlikte, kalıcı veya büyük ölçekli kalıntıların elle çıkarılması gerekir. Ancak herhangi bir müdahale öncesinde fırının şebekeden ayrıldığını unutmayın.
 • Piroliz işlevi açık (kendi kendini temizleyen fırınlar)

Piroliz programı çalışırken, yanma veya sıçramalardan kaynaklanan yaralanma riskini önlemek için fırın kapısı otomatik olarak bloke edilir. Temizleme işlemi tamamlandığında fırın kapağı tekrar açılabilir.

 • Fırın kapısı kilitleniyor

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ? Fırınınızın kapısı mükemmel şekilde hizalanmamışsa, kapanması zor olacaktır. Kapak gevşek menteşeler veya aşınma nedeniyle alçaltılmışsa, yanlış hizalama oluşabilir. Bu durumda menteşeleri doğru şekilde değiştirin veya aşınmış parçaları değiştirin.

 • Kapı, fırın bileşenleri tarafından bloke edilir

Izgaralarda veya levhalarda fırında kayma olasılığı vardır. Ayrıca, kapağın kapanmasını engelleyerek deforme olabilirler.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Çamaşır makinesi su sızıntısı

 Çamaşır makinesi sızıntı 5 onarım ipuçları Çamaşır makinesi sızıntı su sızıntısı çamaşır makinesinin sızabileceği birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi