Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Beyaz Eşya / Fırın Isıtma Yapmama Arızaları

Fırın Isıtma Yapmama Arızaları

Fırın Isıtma Yapmama Arızaları, bu yazımızda fırınınızın ısıtma yapmamasına neden olabilecek sorunları derledik.

Ateşleyici

Fırın Isıtma Yapmama Arızaları, ateşleyici en sık arızalanan parçadır. Ateşleme cihazının iki ana işlevi vardır. İlk önce, ateşleyiciyi açmak için fırın güvenlik valfinden elektrik akımı çeker. İkincisi, ateşleyiciyi fırın brülörün deki ışığı parlatacak ve tutuşturacak kadar sıcaklaştıracaktır. Eğer ateşleyici zayıflarsa emniyet ventilini doğru şekilde açamazlar. Vana açılmazsa, fırın ısı vermez. Ateşleyicinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, fırın açıkken ateşleyiciye dikkat edin. Ateşleme cihazı, gaz alevini ateşlemeden 90 saniyeden uzun süre yanarsa, ateşleyicinin valfı açmak için çok zayıf olduğunu gösterir. Eğer ateşleyici zayıfsa değiştirin. Eğer ateşleyici hiç parlamazsa, ateşleyiciyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Eğer ateşleyicide süreklilik yoksa değiştirin.

Pişirme Elemanı

Fırın Isıtma Yapmama Arızaları, eleman kırmızı renkte yanmıyorsa, bu elemanın ısınmadığını gösterir. Genellikle, ısıtma elemanı yanarsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Isıtma elemanında delik veya kabarcık olup olmadığını kontrol edin. Fırında pişirme elemanı olup olmadığını belirlemek için, elemanın süreklilik açısından test edilmesi için bir multimetre kullanın. Fırında pişirme elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Fırında Kavurma Elektrotu

Fırında pişirme ve kızartma kabının ateşlenmesi için gazı tutuşturmak için bir fırın brülörü kıvılcım elektrodu kullanılır. Elektrot, brülörün hemen yanında oturan bir cihazdır. Buji gibi işlev görür. Üzerine güç sağlandığında, kıvılcım elektrot ucundan gaza tutuşan elektrot kalkanına bir kıvılcım atlar. Elektrot kırılırsa veya yıpranmışsa, buji oluşmayabilir. Porselen muhafazadaki çatlaklar veya elektrot ucunun hasar görmesi için elektrot tertibatını görsel olarak inceleyin. Brülör tutuşturulduktan sonra, elektrot kontrolü bir alevin varlığını algılamak için uygun bir zeminin ve gelen voltajın kutup aralığının doğru polarite sinin gerekli olduğunu unutmayın. Ateşten sonra brülör sönerse, prizden doğru toprak ve kutup yönü doğru olup olmadığını kontrol edin.

Gelen Güç Sorunu

Elektrikli fırınlarda 240 voltluk alternatif akım gerekir. Gazlı fırınlar 120 volt gerektirir. Bir fırın açılmazsa gelen bir elektrik sorunu olabilir. Elektrik prizinin yeterli voltaj sağlayıp sağlamadığını belirlemek için gelen gücü duvar prizinde test etmek için bir multimetre kullanın.

Isı Sigortası

Fırın çok ısınırsa, termal sigorta fırına giden elektriği kesmek için devreye girer. Termal sigorta atmışsa, fırın ısı vermez. Termal sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termal sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin.

Gevşemiş veya Yanan Kablo Bağlantısı

Fırın elemanına veya ateşleyiciye güç sağlayan tellerden biri yanmış olabilir. Bu teller genellikle ısı kaynağı yakınında yanarlar. Bir telin yandığını belirlemek için, elemana veya ateşleyiciye giden telleri inceleyin. Bir kablo yanarsa, çoğunlukla görünür şekilde yanacaktır.

Röle Kartı

Bazı fırınlarda röle kartı bulunur. Röle kartı, ısıtma elemanına gelen elektrik akımını kontrol eden birkaç röleye sahiptir. Röle kartı üzerindeki bir veya daha fazla röle başarısız olursa, fırın ısı vermez. Röle kartı bozuksa değiştirin.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol panosunda, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre fırın ve kızartma devrelerine voltaj gönderen röleler bulunur. Kontrol paneli arızalıysa, ısıtma bileşenlerine voltaj gönderemez. Kontrol kartını değiştirmeden önce, önce tüm ısıtma bileşenlerini test edin. Tüm ısıtma bileşenlerinin düzgün çalıştığını tespit ederseniz, fırın kontrol kartını değiştirin. Fırın kontrol kartını test etmek kolay olmadığından kontrol panelinin arızalı olduğundan kuşkulanıyorsanız değiştirmeniz gerekecektir.

Emniyet Ventili

Gazlı fırın emniyet vanası, brülörde gaz sağlamak için fırın ateşleyicisi ile birlikte çalışır. Güvenlik valfi başarısız olursa, fırın ısı vermez. Güvenlik valfini değiştirmeden önce, daha yaygın olarak hatalı fırın bileşenlerini, özellikle ateşleyiciyi test edin. Diğer tüm ısıtma bileşenleri düzgün çalışıyorsa, emniyet ventilini süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Güvenlik valfi sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ?

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ? Fırının kapanması zor mu, imkansız mı? Fırın kapısı kapanmıyor? Fırınımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi