Pazar , 21 Nisan 2019
Anasayfa / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Sesli Gürültülü Çalışma Arızaları

Çamaşır Makinesi Sesli Gürültülü Çalışma Arızaları

Çamaşır Makinesi Sesli Gürültülü Çalışma Arızaları, bu yazımızda çamaşır makinenizin gürültülü çalışmasının sebeplerini sizler için derledik.

Küvet Rulmanı

Çamaşır Makinesi Sesli Gürültülü Çalışma Arızaları, Küvet yatağı dış küvetin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç tüpün sorunsuz şekilde dönmesini sağlar. Küvet yatağının değiştirilmesi çok kapsamlı bir tamirdir ve çoğunun sökülmesi gerekecektir. Küvet yatağı bozuksa, üreticinin parçaları bir araya getirmesi durumunda hem dış küveti hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz.

Küvet Contası ve Rulman Seti

Küvet yatağı dış küvetin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç tüpün sorunsuz şekilde dönmesini sağlar. Dönme çevrimi esnasında rondela gürültülü veya şanzıman yakınında tüpün altından sızdırıyorsa, küvet keçesi ve yatağı muhtemelen bozuktur. Küvet yatağının değiştirilmesi çok kapsamlı bir tamirdir ve çoğunun sökülmesi gerekecektir. Küvet yatağı bozuksa, dış küvet ve yatağı aynı anda değiştirmenizi öneririz.

Rulmanlı Arka Tambur

Arka tambura içteki küveti rahatça döndürmeye devam etmek için içine bir rulman veya rulmanlar bulunur. Küvet yatak sistemi arızalıysa, yıkayıcı çok gürültülü olabilir. Bazı makinelerde rulmanlar arka tamburdan ayrı olarak satılmaktadır, ancak üreticinin parçaları bir araya getirmesi durumunda, hem dış tamburu hem de yatağın bir montaj olarak değiştirilmesini öneririz, çünkü yeni yatağın çıkarılması ve bastırılması son derece zor olabilir. Dış küvet ve yatağın değiştirilmesinin de kolay olmadığını ve çok maliyetli olabileceğini unutmayın.

Rulman

Küvet yatağı dış küvetin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç tüpün sorunsuz şekilde dönmesini sağlar. Küvet yatağının değiştirilmesi çok kapsamlı bir tamirdir ve çoğunun sökülmesi gerekecektir. Küvet yatağı bozuksa, hem dış kabı hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Sürücü Kasnağı

Sürücü kasnağı yıpranabilir, kırılabilir veya bükülebilir. Tahrik kasnağını çıkarın ve dikkatli bir şekilde kontrol edin. Sürücü kasnağı hasarlı veya bozuksa değiştirin.

Motor Bağlantısı

Motor kaplinleri arızalı olabilir. Motor kuplajı, motoru yıkayıcı şanzımanına bağlar. Yıkayıcı aşırı yüklendiğinde, hem motoru hem de şanzımanı korumak için motor kaplini arızalanacaktır. Motor kaplinleri normal aşınma nedeniyle de arızalanabilir. Kırılmış olup olmadığını belirlemek için motor kaplinini muayene edin. Motor kaplini kırılmışsa değiştirin.

Sürücü Kayışı

Tahrik kayışı bozuk olabilir. Zamanla, tahrik kayışı kurur ve çatlamaya başlar. Sonunda, bir parça kayış kopabilir, motor çalıştığında kemerin yüksek ses çıkarmasına neden olur. Tahrik kayışının kırılıp kırılmadığını belirlemek için tahrik kayışını kontrol edin. Tahrik kayışı kırılmışsa veya hasarlıysa değiştirin.

Drenaj Pompası

Boşalma sırasında yıkayıcı yüksek bir ses çıkarıyorsa, boşaltma pompası tıkanmış veya bozuk olabilir. Bazen, küçük nesneler veya giyim eşyaları boşaltma pompasına sıkışabilir. Herhangi bir şeyin boşaltma pompasını tıkayıp engellemediğini belirlemek için boşaltma pompasını çıkarın ve pompayı tıkanıklık açısından kontrol edin. Boşaltma pompası tıkanıklıklardan uzaksa, ancak boşaltma işlemi sırasında hala gürültülü ise boşaltma pompasını değiştirin.

Sürücü Motoru

Tahrik motoru yatakları aşınmış olabilir. Yıkama motorları normalde çalışma sırasında çok sessizdir. Yıkama motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için tahrik kayışını rondela ile çıkartın ve motoru çalıştırın. Motor hala yüksekse, bu sürücü motorunun arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Su Giriş Valfı

Yıkayıcı gürültülü veya yüksekse, özellikle yıkayıcı dolarken su giriş valfi arızalı olabilir. Zamanla, maden yatakları valf içerisinde birikebilir ve bir kısıtlamaya neden olabilir. Su giriş valfı kısıtlıysa, doldurma işlemi sırasında ses oluşur. Su giriş valfı arızalıysa değiştirin. Su giriş valfini onarmaya kalkışmayın, aksi takdirde valf arızaya karşı hassastır.

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ?

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ? Fırının kapanması zor mu, imkansız mı? Fırın kapısı kapanmıyor? Fırınımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi