Anasayfa / Beyaz Eşya / Ariston Çamaşır Makineleri Hata Kodları Çözümleri

Ariston Çamaşır Makineleri Hata Kodları Çözümleri

Yıkama Makineleri Ariston Hata Kodları

Ariston Çamaşır Makineleri Hata Kodları F01’den F11’e kadar başlayan tüm hata kodları Indesit ve Ariston 2000 yıkama makineleri için geçerlidir . F01’den F12’ye kadar – çamaşır makineleri için Indesit F01 – F15 arası – Kurutmalı çamaşır makineleri için Çamaşır makinesinde sadece bir gösterge lambası (EVO-I kontrol sistemi) varsa, hata kodu duraklamadan sonra bir turda yanıp sönme sayısı ile belirlenir.

Ariston Çamaşır Makineleri Hata Kodları  gösterge sekiz defa yanıp sönerse, daha sonra duraklar ve ardından 8 kez daha hata yapar ve daha sonra diğer hatalar için F08 hata kodu olduğu anlamına gelir. Kodların çözülmesi, Indesit ve Ariston adlı diğer çamaşır makinesi serilerindekilerle aynıdır . Hata kodu Hata kodunun yorumlanması Çamaşır makinesinin muhtemel arızalanması

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F01

CM sürücü motorunun kontrol devresinde kısa devre Çamaşır makinesinin elektronik modülünün bağlantısını kontrol edin Temas noktalarını ve suyun varlığını kontrol edin. Motor bağlantısında tel kopmasına mekanik hasar olup olmadığını kontrol edin Çamaşır makinesinin elektronik modülünü değiştirin

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F02

Tako sensöründen tahrik motorunun dönüşü ile ilgili sinyal, elektronik kontrolöre beslenmez Çamaşır makinesinin elektronik modülü üzerindeki CNE konnektörünün kontaklarını kontrol edin Motor bağlantı terminallerini sıkıştırın. Motor ve elektronik modül arasındaki bağlantıyı kontrol edin. Motor bobinlerini arayın Takometre sargısını kontrol Modülü değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F03

Sıcaklık sensörü arızalı veya ısıtıcı şofben rölesi “sıcak” Elektronik modül üzerindeki CAN konnektörünün kontaklarını kontrol edin. Sıcaklık sensörü kablolarını kontrol edin. Sensörden konnektöre kadar tellerin bütünlüğünü kontrol edin. Sensörü veya modülü değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F04

Su seviye sensörü (basınç anahtarı) arızalı. Su seviyesi sensörü aynı anda “FAN” ve “BOŞ BOŞALTMA” sinyalleri üretir (ancak “BOŞ DEPOLAMA” üretilmelidir). Bu durumda, CM tankına “TRANSEL” seviyesine kadar su dökülür. Sonuç olarak, körfezin aynı anda açıldığı (su giriş valfleri açık) ve su boşaltma (boşaltma pompası açık) olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda: Elektronik kontrol cihazı ile seviye sensörü arasındaki bağlantı güvenilirliğini ve sensörün kendisini kontrol edin. Listelenen eylemler hatalı elemanı açığa çıkarmazsa seviye sensörü ve elektronik kontrol cihazı

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F05

Boşaltma modundan sonra drenaj pompası çalışmıyor veya seviye sensörü boşaltma modundan sonra “BOŞALTMA BOŞ” sinyali vermiyor Elektronik kumanda ve boşaltma pompası arasındaki bağlantı güvenilirliğini kontrol edin. Boşaltma pompasının iddia edilen hareketi sırasında kontaklarında şebeke geriliminin olup olmadığını kontrol edin. Bu gerçekleşmezse, pompanın kendisini (220 V verildiğinde), konektörlerini ve bir elektronik denetleyiciyi kontrol edin. Seviye sensörünü ve elektronik kontrolöre olan bağlantısını kontrol edin. Filtreyi ve tahliye hortumunda tıkanmalar olup olmadığını kontrol edin. Pompayı, presostatı, elektronik denetleyiciyi ard arda değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F06

Çamaşır makinesi ekranının düğmelerindeki hata Kontrol ünitesi ile kontrol paneli arasındaki konnektör ve kablo demetlerinde bir kontağın olup olmadığını kontrol edin. Kumanda panelindeki düğmelerin servis edilebilirliğini kontrol edin. Kontrol panelini ve elektronik denetleyiciyi ard arda değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F07

Konnektörün pinleri ile elektronik kontrol cihazı arasındaki bağlantı güvenilirliğini kontrol edin ve Seviye sensörü. Seviye sensörünün durumunu kontrol edin. Isıtıcının direncini ölçerek (J3 konnektörünün 5 ve 6 nolu terminalleri arasında) ısınabilirliğini kontrol edin: örneğin, 1800 watt TEC için yaklaşık 25 ohm olmalıdır. Isıtıcı, seviye sensörü ve elektronik denetleyiciyi ard arda değiştirin. Kontrol cihazının CM1 konnektöründeki kabloların ve bir kontağın varlığını kontrol edin. Denetleyici üzerindeki TEN rölesinin servis edilebilirliğini kontrol edin. Elektronik kumandayı değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F08

Kırılma noktasındaki çamaşır makinesinin ısıtıcısı (ТЭН) veya seviye sensörü “tam” konumda sıkışmış. Modüldeki CN1 konektörünün kontaklarını kontrol edin. Isıtıcı üzerindeki kontakları geri getirin. Seviye sensörünü tekrar bağlayın. Isıtıcıyı veya seviye sensörünü veya modülünü değiştirin

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F09

Uçucu olmayan EEPROM belleğinde hata (içerik hatası) Elektronik denetleyiciyi değiştirin veya NVRAM’ı değiştirin / üzerine kaydedin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F10

Seviye sensöründen sinyal yok (depo boş değil fakat dolu değil) Elektronik kontrol konnektörü I ve seviye sensörü kontakları arasındaki bağlantı güvenilirliğini kontrol edin. Seviye sensörünü kontrol edin: kapalı kontaklar. J3 konnektöründeki 2-4 durumu “EMPTY TANK” e karşılık gelir. 2-3 – “TAM TANK”, CONT. 2-1 – TRANSFERLER. Seviye sensörü ve elektronik kontrolör ard arda değiştirilir, Elektronik kumandadaki CM konektöründe bir kontağın var olup olmadığını kontrol edin. Seviye sensörünün bütünlüğünü ve bunun yanında elektronik kontrolöre olan kabloların bütünlüğünü kontrol edin. Elektronik kumandayı değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F11

Çamaşır makinesi boşaltma pompasından geri bildirim yok Bağlantıdan gelen bağlantı güvenilirliğini kontrol edin. 8 ve 9’un (ya da SM’nin Kolay Kapıya sahip olması durumunda J15’in 1 ve 2 nolu terminallerinden) elektronik kumandanın ve boşaltma pompasının kontrolünü yapın. Boşaltma pompasının servis edilebilirliğini kontrol edin. Sargısının direnci yaklaşık 170 0 m olmalıdır. Boşaltma pompası ve elektronik denetleyiciyi ard arda değiştirin. Elektronik kumandadaki CN1 ve CNF konektörlerinin bütünlüğünü kontrol edin. Seviye sensörünün ve boşaltma pompasının durumunu kontrol edin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F12

Gösterge modülü ve elektronik kontrol cihazı arasında herhangi bir iletişim yok Elektronik kumandanın J11 konnektörü ile gösterge modülü arasındaki bağlantıların bütünlüğünü kontrol edin. Elektronik kontrolör ve gösterge modülü sırayla değiştirilir. Elektronik kumandanın SMS’lerinin konektörlerini kontrol edin. Eylemlerin geri kalanı yukarıdaki ile aynı

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F13

Çamaşır makinesinin sıcaklık sensörü kurutma sisteminden ayrılmıştır Modüldeki CAN konektörünün kontaklarını kontrol edin. Kurutma sıcaklık sensörü tellerinin bütünlüğünü kontrol edin. Sıcaklık sensörünü veya modülünü değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F14

Kurutma başlamaz (“Margarita 2000” CM, kurutma ile EVO-I kontrol cihazı için) Elektronik kumanda ve kurutma ısıtıcısı arasındaki bağlantıları kontrol edin. TEN kurutma ve elektronik kontrol cihazını (değiştirme) kontrol edin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F15

Çamaşır makinesinin kurutulması kapanmıyor Arka paneldeki CN1 konektörünün doğru bir şekilde bağlandığını kontrol edin. Konektörü sıkıştırın. Seviye sensörünün bağlantısını kontrol edin. Konektörü değiştirin. Seviye sensörünü değiştirin. Bağlantı kartını değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F16

Çamaşır makinesi kapı kilitleme sistemi zinciri açık veya ona herhangi bir güç verilmedi Elektronik kumandanın J4 konektörünün 3 ve 4 pimleri arasında (sadece STANDBY modunda değil) şebeke geriliminin (220 V) ve kontaklar arasında olup olmadığını kontrol edin. 3 ve 5 kapı kilidinin Kontak üzerindeki kapı kilidinin (kapısı kapalı) mikro anahtarının etkinleştirilmesini kontrol edin. 1 ve 2 elektronik kontrolörün J4 konektörüne. Kapağın kapısını kilitleme güvenilirliğini kontrol edin. Gerekirse, kapı kilidini ve elektronik denetleyiciyi değiştirin.

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F17

Menhol kapısı kapalı veya açık değil (Kolay Kapı fonksiyonu olmayan CM, EVO-II kontrol cihazı için) Elektronik kumandanın M konektörünün 1 ve 3 pimleri arasında 220 V’luk alternatif bir voltaj varlığını doğrulayın (yalnızca STANDBY modunda değil) ve kontaklar arasında doğrulayın. 1 ve 3 kapı kilidinin. Kapağın kapısını kilitleme güvenilirliğini kontrol edin. Gerekirse kapı kilidini ve elektronik denetleyiciyi değiştirin

Ariston Çamaşır Makinesi Hata Kodu F18

Mikroişlemci hatası Elektronik denetleyiciyi değiştirin

Hakkında Uzman

Göz Atabilirsiniz

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ?

Fırınımın kapısı neden kapanmıyor ? Fırının kapanması zor mu, imkansız mı? Fırın kapısı kapanmıyor? Fırınımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi